אזהרות למטייל בברלין

ברלין - אזהרות למטייל בכל מדד.
ברלין היא אחת הערים האירופאיות הבטוחות ביותר. במרבית האיזורים ניתן אפילו לשוטט לבד בשעות הלילה ללא התקלות בסכנות מיוחדות. כל רובע בברלין מתאפיין באופי ואנרגיה אחרת, אך לא קיים איזור שנחשב למסוכן במיוחד. ברלין היא קוסמופוליטית, מארחת ובטוחה, במיוחד באיזורים בהם מבקרים תיירים, אך כמובן, כמו כל עיר גדולה אחרת, גם בברלין יש פשע ומספר סכנות עלולות לארוב למבקר בה. אספנו בשבילכם מספר המלצות שכדאי ליישם בזמן ביקורכם בעיר. נסיעה נעימה ובטוחה!

תחבורה ציבורית
כשנכנסים לתחנות רכבת ניתן להבחין לעיתים באנשים המנסים למכור כרטיסי תחבורה מוזלים. בדרך כלל מדובר בכרטיסים משומשים שאינם בתוקף, על כן מומלץ להמנע מהרכישה הלא חוקית הזאת. את כרטיסי התחבורה הציבורית יש לקנות אך ורק מהמכונות הניצבות בתחנות או בקיוסקים המורשים. חשוב מאוד - לאחר הקנייה יש להחתים את הכרטיס במכונה שמטביעה את התאריך והשעה של אותו רגע, אם לא תעשו זאת אתם מסתכנים בקבלתת קנס של 40 אירו במקרה שתתפסו על ידי כרטיסנים המשוטטים לכל אורך שעות היום והלילה בין כל סוגי התחבורה הציבורית.

אנשים
באופן כללי ברלין היא עיר רגועה ונינוחה, במיוחד בהתחשב בגודלה. אם זאת, יש לציין שתושבי הבירה הגרמנית אינם עונים לסטנדרט הנימוס האירופאי. הברלינאים נוטים לכעוס בקלות ואף לתקוף מילולית כאשר מישהו "חצה את הגבול" מבחינתם, ונדמה שסבלנותם פוקעת מהר במיוחד כאשר מדובר בתיירים או אנשים שאינם דוברים גרמנית. על כן מומלץ לאמץ את כללי המקום, לשמור על הסדר והכללים ולא להכנס לויכוחים מיותרים עם המקומיים. 

 הומוסקסואליות
ברלין מהווה אבן שואבת להרבה הומואים ולסביות המגיעים אליה מכל רחבי העולם. בשכונות כגון Kreuzberg, Schöneberg, Mitte, Friedrichshain & Prenzlauer Berg מפגני אהבה וחיבה בין זוגות חד-מיניים הינם דבר שבשגרה, אך כאשר מגיעים לפרברים ומתרחקים ממרכז העיר, במיוחד לכיוון מזרח, כדאי להפעיל שיקול דעת ולהיות זהירים.

גזענות
אלימות על בסיס גזעי היא דבר נדיר בברלין, אך הסיכון לכך עולה בפרברים במיוחד בחלקה המזרחי של העיר. מומלץ לאנשים שאינם לבנים או לחובשי כיפה לנקוט משנה זהירות בהמצאם באיזורים כגון: Köpenick ,Lichtenberg, Hellersdorf, Marzahn, Treptow, זאת במיוחד בשעות הלילה ובפרט אם אתם נמצאים במקום לבדכם.

פשע
בשכונות Neukölln ו-Kreuzberg (במיוחד באיזורים Hermannplatz, Schönleinstrasse, Kottbusser Tor) ובשכונות Wedding ו-Moabit, הסכנה ליפול קורבן למעשה שוד הוא מעט יותר גבוה. כדאי למבקרים לנקוט מעט זהירות בביקור באיזורים אלה שכם בשעות הלילה הערבוב של שכונה ענייה ובליינים שתויים עלול לעיתים (נדירות) להוביל לצרות.

שוד וכייסות
בברלין כמו בהרבה ערים גדולות אחרות, תופעת הכייסות קיימת. מימדי התופעה אינם גדולים במיוחד אך בכל זאת כדאי, בעיקר באיזורים התיירותיים, לפקוח עין ולשמור על חפציכם קרוב אליכם. שימו לב! במקומות הומים כגון ברכבות ובאוטובוסים, יש לוודא שאין דברים יקרי ערך בכיסים ושהארנקים טמונים היטב במקום שאינו נגיש לכייסים. כדאי להמנע משוטטות בפארקים ופינות חשוכות בלילה ולהעדיף להכניס את החפצים יקרי הערך לתיק במקום לתלות אותם על הכתף או הצוואר.

מופעי רחוב
 בחודשי הקיץ ניתן להבחין באנשים המציגים מופע של זריזות ידיים כגון הסתרת חפץ מתחת לכוסות והזזתם במהירות ממקום למקום. המופעים האלה מתקיימים במיוחד באיזורים התיירותיים כגון ככר אלכסנדר (Alexanderplatz), שדרות קוד-אם (Kurfürstendamm) או ממול לקתדרלה הברלינאית (Berliner Dom). שימו לב! אין לקחת חלק במשחק ובהימורים המוצעים, זוהי רמאות שכן אתם תמיד תפסידו. המשחק כולו הוא הונאה המתוכננת על ידי זריזי הידיים המנסים להפיל בפח את עוברי האורח התמימים. מי שנפל קורבן להונאה זו, מומלץ שיפנה למשטרה בטלפון: 004930-4664332700.

 

ראו גם מידע על : כרטיסי סים וגלישה סלולרית בברלין

מספרי טלפון חשובים
 משטרה: 110 טלפון למקרי חירום שניתן לחייג אליו מטלפון נייד בינלאומי: 112
משטרת ברלין - מרכזייה: 004930-46644664